Az Európában honos, hazánkban helyenként tömegesen előforduló veronika-fajok közül az orvosi- és az ösztörűs veronikának (Veronica chamaedrys L.) van gyógyító hatása. A veronika szinte mindenütt megtalálható, a száraz, mészmentes talajt kedveli. Erdőkben, irtásokon, cserjésekben, kerítések mentén, bozótosokban, árkokban, utak mellett és erdőszéleken nő. A tátogatófélék családjába tartozó évelő növény szára elfekvő, apró, világoskék vagy halványlila virágai fürtvirágzatot alkotnak.
A középkorban mindent gyógyító csodaszernek tekintették, és még ma is a „világ gyógyszereként” emlegetik. Leginkább légzőszervi- és bőrbetegségekre, valamint vízhajtásra használták. Maria Treben aztán leírta kiváló koleszterincsökkentő, vértisztító és epehajtó hatását is.
Virágzáskor, június- júliusban, illetve szeptemberi másodvirágzáskor gyűjtik leveles-virágos hajtásait.
Felhasználási területe nagyon sokrétű: náthára, megfázásra, köhögésre, asztmára reumára, köszvényre, gyomorfájdalmakra, vértisztításra ajánlják. Agyi vérkeringést javít, fülzúgást csökkent. Tisztító, epehajtó, vesetisztító, és vérzsírcsökkentő hatása is van.
Sebgyógyításra is használják. Teát forrázással készítünk belőle.
Csepregi – Heilmann Eszter